„Zwrot za piec” – program dofinansowania na wymianę źródła ciepła
Wysokość dofinansowania
Wysokość bezzwrotnego dofinansowania na wymianę pieca na ekologiczne rozwiązanie zależy od dwóch czynników, w tym:
- roku budowy budynku, w którym planowana jest wymiana pieca lub montaż pompy ciepła;
- rodzaju ogrzewania, które zostało zainstalowane w miejscu starego pieca (w tym przypadku wysokość uzyskanej kwoty będzie różnić się w zależności od tego, jaki rodzaj paliwa będzie wykorzystywany do produkcji energii cieplnej).
Te dwa parametry determinują wielkość uzyskanej efektywności energetycznej związanej z wymianą źródła ciepła mierzoną w toe (toe = tona oleju ekwiwalentnego). Wysokość dofinansowania w typowym przypadku może wynieść do 2 tys. zł.
Kwalifikowane źródła ciepła
Dofinansowanie do wymiany starego pieca w budynku już istniejącym uzyskać można na zakup oraz montaż takich urządzeń i instalacji, jak m.in.
- kocioł niskotemperaturowy na paliwo gazowe lub ciekłe;
- kocioł kondensacyjny opalany gazem ziemnym lub olejem opałowym lekkim;
- kocioł niskotemperaturowy na biomasę;
- węzeł ciepłowniczy z obudową;
- węzeł ciepłowniczy bez obudowy;
- elektryczny podgrzewacz przepływowy;
- elektryczny podgrzewacz akumulacyjny;
- pompa ciepła typu woda/woda, sprężarkowa, napędzana elektrycznie;
- pompa ciepła typu bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda, sprężarkowa, napędzana elektrycznie;
- pompa ciepła typu powietrze/woda, sprężarkowa, napędzana elektrycznie.
Należy zwrócić szczególną uwagę na to że w ramach dofinansowania można otrzymać dofinansowanie do pomp ciepła, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a ich sprzedaż bije w Polsce kolejne rekordy (tylko w 2022 zainstalowano łącznie ok. 200.000 tych ekologicznych urządzeń grzewczych). Na tak dużą popularność pomp ciepła wpływ mają liczne zalety związane z jej posiadaniem, w tym: komfort użytkowania, osiągnięcie znacznych korzyści finansowych, możliwość współpracy z instalacją PV, czy troska o środowisko. Dotacją objęty jest zakup i montaż powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła.
Jak otrzymać dofinansowanie?
Cały proces ubiegania się o dofinansowania jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu. Osoba, która planuje wymianę pieca lub montaż pompy ciepła musi:
- po pierwsze – wypełnić formularz kontaktowy lub zadzwonić do specjalistów; dane kontaktowe znajdują się na stronie– https://zwrotzapiec.pl;
- po drugie – wypełnić wniosek i przygotować niezbędną dokumentację. Na tym etapie pracownik firmy zajmie się uzupełnieniem wniosku oraz poinformowaniem o tym, jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania dotacji;
- po trzecie – podpisać umowę o dofinansowanie (po zapoznaniu się z dokumentami, należy je podpisać, a następnie odesłać, dokumenty można również podpisać elektronicznie);
- po czwarte rozpocząć realizację inwestycji, a po jej zakończeniu powiadomić firmę o zakończeniu inwestycji,
- po piąte – czekać na informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku oraz o wysokości uzyskanej z dofinansowania kwoty. Następnie przedłożyć dokumenty potwierdzające zakończenie inwestycji. Pieniądze wypłacane są na numer konta wskazany w umowie dotacyjnej, w ciągu 30 dni od daty wpływu prawidłowo wypełnionego wniosku o płatność wraz z wymaganymi dokumentami.
Bezzwrotne dofinansowanie do wymiany starego źródła ogrzewania i na pompę ciepła to doskonałe rozwiązanie, dla osób, które chcą obniżyć koszty całego przedsięwzięcia i skrócić czas zwrotu takiej inwestycji.
Osoby zainteresowane zapraszamy na stronę https://zwrotzapiec.pl/
Odsłony: 889